koronavirüs ve gebelik, alparslan baksu

Covid-19 Virüs Enfeksiyonu ve Gebelik

Maalesef bütün dünya, hızla  yayılan  Covid-19 isimli virüs salgınının  etkisi  altında. Bu virüs enfeksiyonunu geçiren kişilerin  % 80 kadarı hastalığı çok hafif atlatırken, % 15 kadarı şiddetli hastalık bulguları yaşıyor ve  %5 kadarı  da yoğum bakım  ihtiyacı duyuyor. Bu  hastalıktan ortalama ölüm hızı da % 2-3 cıvarında.

Hepimizin bildiği gibi gebelik hassas bir süreç. Gebe kadınların bağışıklık  sistemi biraz baskılanmış  durumda. Bu da gebelerin  enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olmalarına neden oluyor.

Mevcut pandemide gebe kadınlarımız nasıl  davranmalı? Öncelikle evden çalışma şartlarını yaratmalılar. Evlerinde de, dışarıyla teması olan  aile üyeleriyle sosyal  izolasyon mesafelerini  korumalıdırlar. Kalabalık sofralarda oturmamalı, evdeki  diğer kişilerle 1.5 m mesafeyi korumalı, mümkünse ayrı yatakta uyumalıdırlar.

Üllkemizde gebelikte coid-19 enfeksiyonuna bağllı bir ölüm bildirilmmişti. Maalesef bu gebeinin bebeği de erken doğum  komplikasyonları nedeniyle kaybedilmiştir. Gebelik sırasında anne karnında enfeksiyonu kapan bebek yoktur. Her enfeksiyonda olduğu gibi bu enfeksiyondaki ateş, solunum zorluğu ve ileri enfeksiyon bulguları düşük ve  erken doğum riskini  artırabilir. Bu nedenle inatçı öksürük, ateş, ağızda tat kaybı ve solunumu  zorluğu bulguları olan gebeler ihmal etmeden sağlık  kuruluşlarına başvurmalıdır. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların çoğunluğu gebelerde de rahatlıkla  kullanılmakta, bebekte olumsuz etkiler yaratmamakta ve tedavide başarılı olunmaktadır.

Gebelik düzenli  takip ve  tetkik gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle gebe kadınlarımız takiplerine mutlaka düzenli olarak devam etmelidirler. Doktor kontrollerine giderken  mümkünse toplu taşıt araçlarını  kullanmamalarını, muayeneye  giderken mutlaka maske takmalarını öneriyorum. Kontrollerin yapılacağı hastaneler, covid-19 enfeksiyonlu hastaların tedavi  edildiği büyük ve  pandemi  hastaneleri ise, küçük ve enfeksiyon  hastalarının yatmadığı hastaneleri tercih etmelidirler. Enfeksiyon korkusu nedeniyle, gebelik takiplerinin ertelenmesi, telafisi zor sonuçlara yol  açabilir. Bu süreçte mutlaka doktorlarıyla  yakın iletişimde bulunulmalı ve onun talimatları doğrultusunda planlamalar yapılmalıdır.

Günlük  yaşamda  dengeli  beslenme, C vitamininden zengin sebze ve meyveler, bol sıvı alımı önemlidir. Yeterli ve kaliteli bir uyku da bağışıklık sistemi için önemlidir. Hava sıcaklığı uygunsa, balkon veya pencereden 20-30 dk temiz hava ve güneşle temas edilmesini öneriyoruz.

Hastanelerimizde acil olmayan cerrahi girişimler,  ameliyatlar genellikle ertelenmektedir. Ertelemediğimiz ve erteleyemeyeceğimiz tek konu gebe takibi ve doğumlarımızdır.

Yeni gebelik planlayan çiftlere de, bu kaotik zamanın geçmesini ve enfeksiyonun yayılma hızının azalmasını beklemelerini, planlarını birkaç  ay ertelemelerini öneririm.

Bu sıkıntılı günleri  hep birlikte,  sabırla aşacağız. Buna inanıyorum. Hepinize sağlıklı, mutlu günler diliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published.