Stres İnkontinans Sorular & Cevaplar

Stres İnkontinans Sorular & Cevaplar

Geçici idrar kaçırma hangi durumlarda görülür?

Belli koşullarda gelişen ve bu durumun düzelmesi ile kaybolan idrar kaçırmaya ‘geçici idrar kaçırma’ denir. Gebeliğin son döneminde ve idrar yolu enfeksiyonlarında idrar kaçırma gözlenebilir. Fakat gebelik sonlanınca ve enfeksiyon tedavi edilince idrar kaçırma şikayeti kaybolur.

Stres inkontinans için risk faktörleri nelerdir?

Fazla sayıda doğum, vajinal doğum travması, müdahaleli doğum, iri bebek doğurma, ileri yaş, bağ dokusu hastalıkları, sürekli öksürüğe neden olan kronik akciğer hastalıkları, obezite, ağır kaldırmayı gerektiren işler stres inkontinans için risk faktörleridir.

Stres inkontinansım olduğunu nasıl anlarım?

Öksürme, gülme, ağırlık kaldırma, hapşurma gibi durumlarda kişi iç çamaşırının ıslandığını ve istemsiz olarak idrar kaçırdığını fark eder.

İdrar kaçırma sıklığını nasıl azaltabilirim?

Kegel egzersizlerini uygulamak, bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak ve sık tuvalete girmek idrar kaçırma sıklığınızı azaltabilir.

İdrar kaçırma tedavisinde önerilen yaşam tarzı değişiklikleri nelerdir?

Günlük sıvı alımını sınırlandırmak; çay, kahve ve kolalı içecekleri kısıtlamak; acı, eksi ve baharatlı gıda alımını azaltmak; ağır sporlardan ve ağır kaldırmayı gerektiren işlerden uzak durmak ve kilo vermek idrar kaçırma tedavisinde önerilen sağlıklı yaşam tarzı önerileridir.

Stres inkontinans geriler mi?

Ameliyat dışı tedavi yaklaşımları ile stres inkontinans gerileyebilir. Kegel egzersizleri ve uygun yaşam tarzı değişiklikleri kişinin kendi başına uygulayabileceği tedavilerdir.

En iyi stres inkontinans ameliyatı nedir?

En başarılı ve yaygın uygulanan stres inkontinans ameliyatı, alt idrar yolları orta kısmına uygulanan, ‘mid-üretral sling’ denilen, özel bir materyalin bu bölgeye destek amaçlı yerleştirildiği ameliyattır.

Stres inkontinans ameliyatı ne kadar başarılıdır?

Deneyimli ellerde, kısa sürede uygulanabilen, komplikasyon oranı çok düşük ve başarı oranı %90’lara ulaşan minimal invazif bir uygulamadır.

Stres inkontinans ameliyatı sonrası ne zaman duş alabilirim?

Ameliyattan 48 saat sonra duş alabilirsiniz.

Stres inkontinans ameliyat izi kalır mı?

Stres inkontinans ameliyatı vajinal yoldan yapıldığı için dışardan ameliyat izi görülmez.

Stres inkontinans ameliyat sonrası dikiş alınıyor mu?

Stres inkontinans ameliyatında vajene kendiliğinden emilen dikiş materyali konulduğundan dikiş alınması söz konusu değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.