tüp bebek tedavisi, alparslan baksu

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi öncesi tetkikler

Kadından istenilenler:

  • Adetin 2. günü hormon seviyeleri (FSH, LH, PRL, TSH, AMH, östradiol)
  • Jinekolojik ultrason muayenesi: Gebeliği engelleyebilecek bir patolojinin (myom, polip, yumurtalık kisti v.b) saptanması için.
  • Histerosalpingografi (HSG): Tedaviye başlanmadan önce çekilmeli.
  • HIV, Anti HCV, HBsAg

Erkekten istenilenler:

  • Spermiyogram
  • HIV, Anti HCV, HBsAg

 IVF tedavi protokolüne karar verme

Hastanın yaşı, kilosu, obstetrik öyküsü, PCOS varlığı, varsa önceki başarısız tüp bebek tedavilerine göre hasta için uygun protokole karar verilir.

Tüp bebek tedavisi için çoğunlukla ‘Kısa Protokolü’ uyguluyoruz. Bu amaçla, adetin 2-3. günü overleri uyarıcı hormon tedavisine başlıyoruz. Birkaç gün aralıklarla ultrason ile yumurta hücrelerinin büyümesi takip ediyoruz.

tüp bebek tedavisi
Şekil 1. IVF tedavi protokolüne karar verme

Yumurta Toplama

Uygulanan tedavi protokolü ile yumurta hücreleri belli bir boyut ve olgunluğa ulaşınca, anestezi altında, vajinal ultrason eşliğinde toplanır. Yumurta toplama işleminden 8 saat önce hiçbir şey yememek ve içmemek gerekir. Bu işlemi sonrası hasta 2 saat hastanede gözetim altında tutulur.

Toplanan yumurtalardan kaliteli olanları embriyolog tarafından erkekten elde edilen sperm hücreleri ile döllenir (Intracytoplasmic Sperm Injection: ICSI). Embriyoların gelişimi embriyoskop ile sürekli izlenir.

tüp bebek tedavisi - yumurta toplama
Şekil 2. Yumurta toplama

Embriyo Transferi

tüp bebek tedavisi - embriyoloji laboratuvarı
Şekil 3. Embriyoloji laboratuvarı

Çiftin yeterli sayıda iyi kalitede embriyosu mevcutsa 5. güne kadar ulaşan embriyolardan bir veya iki tanesi hastanın yaşına göre transfer edilir. Geride kaliteli embriyo kalırsa çiftin isteğine bağlı olarak dondurulur.

Embriyo transferi ağrısız olduğundan anestezi gerektirmez. Transfer sırasında kadının idrar kesesinin dolu olması önemlidir. Bu nedenle transfer saatinden önce 1-1.5 lt. su içmesi ve idrara çıkmaması önerilir.

Karından yapılan ultrason eşliğinde, rahime vajinal yoldan ince plastik bir kateter yerleştirilir. Hastanın yaşına ve doğurganlık öyküsüne göre belirlenen 1 veya 2 kaliteli embriyo bu katater aracılığı ile transfer edilir. Embriyo transfer işleminden sonra hasta yatay pozisyonda, yataktan kalkmadan 1 saat gözetim altında tutulur.

tüp bebek tedavisi - embriyo transferi
Şekil 4. Embriyo transferi

Dondurulmuş embriyo transferi

Çift dondurulmuş embriyolarla gebelik denemek istediğinde ya östrojen hormonu ile geliştirilmiş olan rahim boşluğuna ya da doğal olarak ilaç vermeden izlenen adet döngüsünde, uygun zamanda, transfer edilir. Dondurulmuş embriyo transfer uygulamasında, tekrarlanan yumurta uyarılması ve yumurta toplanması işlemleri uygulanmaz.

tüp bebek tedavisi - embriyo transferi
Şekil 5. Embriyo transferi

Tüp bebek tedavisine ne zaman ihriyaç duyulur?

Detaylı bilgi ve randevu almak için lütfen tıklayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.